Mint az orránál tovább látó ember (és ez esetemben nem kis teljesítmény) engem sem tud meggyőzni a homeopátia, hogy finoman fogalmazzunk. Az elmélet alapját képező, már első blikkre egyértelműen hamis - vagy túlcsorduló jóindulattal: bizonyítatlan - alaptételeket adottnak tekintve is felvetődnek bennem apróságnak tűnő, de szerintem nem elhanyagolható kérdések, amelyre szívesen venném úgy a szakértők válaszát, mint a nagyközönség véleményét:
1. Nincs szimpla adag
Miért ír fel a homeopátiás kezelő (tájszólásban: orvos) mindig 3-5 golyót? Miért nem csak egyet? Ha túl erős a szer (a kevesebb erősebb, lásd potenciál), miért nem ír kisebb higításút?
2. Nincs páros adag
Miért mindig páratlan számú - általában 3, 5 vagy 7 - golyó kerül dózisként meghatározásra?
3. Párezerszeres eltérés nem számít
A homeopátiás kezelő általában úgy adja meg a szer potenciálját, hogy "C12 vagy C15". A potenciálban szereplő szám azt jelzi, hogy hányszor higították a kiinduló szert tízszeresére, százszorosára vagy ötvenszeresére, azaz a különböző számmal jelölt potenciálok többezerszeres higítási különbséget is jelenthenek (a C12-es higítás azt jelenti, hogy 12x higították 100x-osára, a C15-öset 15-ször). Ekkora eltérés nem számít?
4. Kevés, sok
Egyes szerekből (pl. oscillococcinum) miért kell sok golyót bevenni (egy kis fiolában kb.20-30 golyó található, amit egyszerre kell elszopogatni), másokból pedig csak 3-5 darabot?
A homeopátiát nem ismerőknek ajánljuk a Wikipédia szócikkét, a homeopátia kritikáját nem ismerőknek pedig a Szkeptikus blog írásait.
(Kérném a kommentezőket, hogy maradjunk a tárgynál, azaz a homeopátiás szerek számokkal, adagokkal kapcsolatos kérdéseinél.)
Utolsó kommentek