Szerencsétlen pillanatban érkeztem az óvodába, mert az egyik anyuka éppen azt magyarázta a másiknak, hogy ő nem oltatja be a gyerekét, úgyis eléggé tönkrevágják szegényke immunrendszerét az antibiotikumokkal. Iaido felszerelés hiányában nem tudtam adekvát módon reagálni, ezért gondoltam arra, hogy a re.blog szokásaitól eltérően közszolgálati minimál-linkgyűjteményt teszünk közzé.
Mostohaanyánk, az Index sokak szerint menthetetlenül elbulvárosodott, ennek ellenére az egyébként is kiváló rovatában korrekt színvonalon, kérdés-válasz formában oszlatja a ködöt:
Régebben is voltam influenzás és túléltem. Most meg fogok halni, ha bekapom a vírust?
Nem. Az influenza nem halálos, de nagyon ritkán okozhat súlyos szövődményeket, amikbe meg lehet halni. Az influenzavírus legyengíti a szervezeted, aztán jön egy bakteriális tüdőgyulladás vagy egy közvetlen vírusos tüdőgyulladás, amelynek harminc–hatvan százalék a halálozási aránya.
Aki kicsit több betűt is el bír olvasni, annak a Magyar Narancs interjúját ajánljuk, amit - a témakör tradícióit mintegy felrúgva - egy szakorvossal készítettek:
MN: Mekkora valószínűséggel óv meg az oltás a betegségtől?
BGY: A védőoltás nem jelent abszolút védettséget, csak a betegség súlyosságát és kockázatait tudja csökkenteni. Amikor a vírust belélegezzük, a légutak nyálkahártyáján rögtön elkezd szaporodni, ami ellen nem használnak az ellenanyagok, mert azok a vérben vannak. Az ellenanyagok a komplikációkat tudják megakadályozni, tehát hogy a vírus a véren keresztül eljusson a tüdőbe, az agyba. Aki be van oltva, az nem hal meg, persze egyébként sem önmagában az influenzában halna meg, hanem mert több vírus- és baktériumfertőzés együtt agyoncsapja a védekezőképességét. Ha valaki be van oltva, és influenzás lesz, akkor nem öt napig lesz 38 fokos láza, hanem csak három napig, vagy nem 39 fokos lesz a láza, hanem csak 38. Emiatt kellene a terhes nőket beoltani, mert a 39 feletti láz nagyon gyakran károsítja a magzatot.
Ezekhez már nincs mit hozzátenni, persze azért várjuk a kommenteket. Pl. szakmailag érdekelne, milyen típusú mikrochipet juttatnak a szervezetünkbe, lehet-e rá Linux-ot hackolni?
Utolsó kommentek