Sajnos nem vagyok szakértő a témában, így csak pár ellesett trükköt tudok bemutatni, de nem az oktatás a célom, csak a jelenség bemutatása.
Alapíts egyesületet hangzatos néven, adj ki nyilatkozatokat, szerepelj médiában! A név nagyon fontos, nem szabad, hogy ki lehessen bújni alóla, legyen generikus, semmi szóvicc, semmi híres ember, a legjobb, ha állami szervezet nevére hasonlít: Magyar Miacsodák Egyesülete, Magyarországi Miacsoda Egyesület. Innentől nem kétséges, ki képviseli a miacsodákat az országban. Kicsit sótlan, de ne finnnyáskodjunk.
Na persze az, hogy pár önjelölt barom mit gondol, senkit sem érdekel. Ezért minden nyilatkozatban hivatkozni kell, na nem a tagságra, hanem a névben megjelölt társadalmi csoportra. A miacsodák nevében javasoljuk, hogy ez meg az legyen. A miacsodák azt gondolják, hogy így meg úgy. A tagság létszámának említését kerüljük el, konkrét számot soha ne mondjunk, legfeljebb az egyesület nevében megfogalmazott csoport becsült létszámát.
Weboldal kell, de kerülni kell az olyan formákat, ahol a látogatók hozzá tudnak szólni: fórum, blog, facebook-csoport.
Vonjunk be celebritásokat, híres embereket, de csak óvatosan. Az emberek később kiléphetnek, puccsolhatnak, csak a gond van velük. Elég pár kirakatbábu, vagy legjobb olyan celeb, aki nem tag, csak megjelenik valami rendezvényünkön. Ezért bátran fizethetünk is, így a fellépő nem fog törődni azzal, mit csinálunk, ha a számlát rendesen kifizettük egyébként.
Egy egyesület piaci értéke a legitimáció, ezért olyan szervezetekkel - például a kormánnyal - kell összefogni, akik ebből hiányt szenvednek, cserébe viszont hatalmat szerezhetünk. Például ha a kormány egy rendeletet hoz, amiben a miacsodák érintve vannak, támogassuk azt, dolgozzunk ki részleteket, értelmezzük, gondoljuk tovább. Ne akarjunk kizárólagos szakértők lenni, ebből a szerepből hagyjunk partnerünknek is.
Arról nem tudok sokat, hogyan lehet pénzt szerezni ilyesmivel, de gondolom pályázatok, adományok, egyszázalékok útján. Ezt a tevékenységet végezzük diszkréten de intenzíven.
A legfontosabb eleme a módszertannak az akció. Erre jó példa a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete, akik meglátták a lehetőséget az oktatás körüli kavarásban, észrevettek egy hézagot, és ajánlást fogalmaznak meg egy új tantárggyal kapcsolatban. Az, hogy a kormány, sőt az alkotmány szövegét használták fel, nagyon ügyes húzás: védik magukat, hivatalosnak tűnnek, és a kormányt is támogatják. Nagy jövőt jósolunk ennek a formációnak, ha Keszei Sándor tévés szerepléseit módszertani szempontokból elemezzük, felfedezhetjük, hogy igazi profi játékossal van dolgunk.
Nem lenne teljes a poszt, ha nem említenénk a műfaj koronázatlan királyát, Magyar Művészeti Akadémiát. Ők annyira profik, hogy az MTA-t ki tudták tolni a helyéből, és pozíciójukat az alkotmányban rögzíteni, ami, lássuk be, gyönyörű sportteljesítmény.
Utolsó kommentek